Bambu
Här har vi varit förut, men gärna igen! Moganshan, ca 2,5 timme med bil från Shanghai, bambuskog kuperad terräng och frisk luft!
https://carlssonkarlsson.com/2012/09/23/looser-cruiser-pa-aventyr/
https://carlssonkarlsson.com/2014/03/29/moganshan-lordag/
https://carlssonkarlsson.com/2014/04/01/moganshan-sondag/
(Vi skippar introt att det var oförklarliga och enerverande trafik- och kö-situationer innan vi fick köpt våra biljetter till nationalparken/naturreservatet…)
Lastar ur och packar om från hotellet. Joppheidi, runt hörnet och uppför trappan! Sol! Höstfärger!
Chiefen! Poäng till om du vet vad presidenten i Folkrepubliken Kina heter! Svar längst ner i inlägget…
Mera höst!
Vilda blommor, bär och djur! Hanterbar storlek, även om gräshoppan var rejäl.
Framåt!
Det är inte helt tyst och lugnt överallt, framförallt inte på utsiktsplatserna.
Men vi lämnar massturismen vid den klassiska GjeHe-skylten!
Man kan ju tro att vi har lässvårigheter? Men nu kommer den fina bambuskogen!
Bambu, bambu, bambu. Anas fascinationen för detta gigantiska gräs? Erkänner!
Göteborgshumor hade ju varit att kalla AnBe för ”bambutanten”, men nu är vi ju i Kina så det gör vi inte.
Lättvandrat.
Men hallå där! En stor tuva bambu, och en nästan lika stor tuva som rör på sig?
Bambuskörd: pandamat eller gatsoparkvastar, mycket mångsidigt!
Tuff transport!
Sen förra gången har grusvägen blivit betongväg.
Väggarna mellan sektionerna, som gör att rören blir så styva. (Vid varje ”streck” på stammen sitter det en sån skiva inuti, ja, ni fattar ju.)
Om nåt går fel: antingen så välter hela plantan, eller så knäcks den mellan 2 sektioner och bara viker sig utan att gå av, kolla den till höger om stenen.
Svar: Kinas president heter Xi Jinping. Inte lika känt ansikte som motsvarande för USA eller Ryssland, kanske.