Borneo #4
Jahapp, vilat en stund, ätit en riktig frukost, dagens enda aktivitet är att gå 6 km ner till starten igen, och sen köras till Kota Kinabalu och flygplatsen för att åka till Sandakan på kvällen.
Morgonen ser fin ut! Lite snopet att inte ha kommit upp på berget dock. Ser ju inte så märkvärdigt ut i dagsljus och sol?

Nedan, i vänsta delen av bilden, precis under klyftan mellan 2 toppar, ser man en vit rand som går lite snett uppåt längs berget. Det var sektionen med rep där vi vände.





Men plötsligt var det som att slå om väderströmbrytaren, det började med några droppar regn, strax därefter förstår man varför det heter ”regnskog” och vi hade hela resten av vandringen, 2,5 timmar i ösregn. Ha!
Tillbaka till starten. Jackan lika blöt inuti som utanpå, pffft.


Tillbaka till Kota Kinabalu, ganska många timmar innan flyget går, så vi strosade runt kring samma marknader, diverse mat och fisk och skaldjur. Alltid lika spännande att titta på allt!









Slutligen, vi bygger om hotellrummet på Sheraton i Sandakan till torkrum…

