Jordnötssmör och sylt
Mmm. Vilken härlig frukost vi äter här i vårt rum. Rostad formfranska som i sig är lite söt, jordnötssmör och sylt. Förstår att man kan börja längta efter ost! Snart är det dags att leta upp en supermarket av europeisk typ och göra en halvstor handling. Inbillar mig också att det kan bli lite skillnad när vi har vårt eget boende.
Spännande på jobbet är frukostshoppen i matsalen, för 1 kr/styck kan man välja mellan 5-6 olika saker varje dag. Om jag bara försöker beskriva vad det är, eftersom jag inte vet vad de heter, olika olika dagar: pannkaka, knyten i olika former med grönsaker eller köttfyllning, platta hönökaksliknande bröd. Stekt ägg vet jag vad det är och heter (fast kanske inte från vilken fågel…). Vill gärna prova! Investera 1-2 kr/dag och mumsa sig igenom sortimentet.
Summerat: M kommer att gå upp 5-10 kg för att hon måste prova allt, A kommer att gå ner 5-10 kg för att han inte vill prova allt. Och inte har någon aptit på morgonen heller, förstås.

Är det de knytens som de säljer i korgar på gatorna och i olika stånd? Dom är urgoda som jag minns det – men mäktiga! Klar du skall tugga dig igenom sortimentet! Kinesisk mat är inte onyttig det kommer säkert bli tvärt om dvs du kommer inte att synas när du kommer hem och A har kulmage av alla snickerssubstitut han måste mumsa i sig!
Facit kommer om 2 r…
Hihi, man kan hoppas att du har rätt! Idag blev det ett platt bröd/knyte med typ vitkålsfyllning liknande innehållet i en ”svensk” vegetarisk vårrulle. Mmm.