Hemleverans av visumdokument, spänningen stiger
Att kl 13.28 upptäcka att transportfirman för de viktiga visumansökningspappren säger sig ha varit här för leverans kl 13.21, utan att någon varit hemma för mottagande, när man vet att man har varit hemma sen kl 15 igår, är… irriterande. Milt sagt. Inklusive en vidöppen ytterdörr och en flyttbil utanför sen kl 12. Suck. Men jag kommer ju att hinna få mina handlingar så jag hinner till det kinesiska konsulatet innan stänger imorgon kl 16, väl…?
Lite extra sur för att jag satt bunden hemma hela förmiddagen innan flyttfirman kom, för att vara säker på att vara på plats om/när jag skulle kvittera ut mina papper. Morr.
Edit: Ankom kl 15.39. Lagom precis försent för att inte hinna in till konsulatet innan kl 16 i rusningstrafik. Men imorgon!
